Castellos ostmästare i England har tagit fram två härligt smuliga ostar med goda smaktoner av knäck, mörk choklad och, enligt vissa som smakat, lakritspulver. Ostarna är perfekta på ostbrickan, men också i matlagning, tack vare sin goda smak och fina smältegenskaper.
Castello Cheddar Mature
Castello Cheddar Mature lagras i 12 månader och är en smakrik ost med viss sötma, sälta och en extra smulig textur. Djupa smaker, en fast konsistens och en trevligt torr finish är resultatet av en försiktig och noggrann mognadsprocess.
Castello Cheddar Extra Mature
Castello Cheddar Extra Mature är handgjord av Castellos ostmästare i England och lagrad i minst 17 månader. Det är en sofistikerad ost med viss sötma, trevlig sälta och harmoniska smaker. Passar perfekt till ostbrickan och även i matlagning.
Recept med Castello Cheddar:
Grilled cheddar cheese sandwich
Egg clouds med bresaola och cheddar
Amerikansk äppelpaj med cheddar